RRR 2011 - PRELIMINARY RESULTS (subject to alteration)
Any queries or corrections, by email only, to rrrresultsquery@rotherhamharriers.org
Posn No. Name   Club Time
1 446 Symington Ian Macclesfield Harriers 6:47:14
2 424 Bishop Ian Royton Road Runners 6:50:04
3 483 Doyle Kevin Kimberworth Striders 6:53:05
4 484 Beale Martin Unattached 7:14:48
5 432 Shrimpton Dan Unattached 7:17:49
6 363 Rogers Jim City Of Hull A.c. 7:30:24
7 405 Perry Kevin Unattached 7:33:05
8 414 James Andrew Newbury Athletics Club 7:33:59
9 409 Jelley David Ripon Runners Club 7:34:25
10 495 Lucker Alan Unattached 7:35:43
11 351 Walker Simon Unattached 7:36:08
12 425 Watson Bill Haddington East Lothian Pacemakers 7:37:26
13 359 Hall-Mcnair Robert Hinckley RC 7:39:56
14 415 Paviour Ben Unattached 7:54:43
15 471 Mann Jim Durham Fell Runners 8:00:03
16 452 Skelton Helen Mercia Fell Runners 8:00:10
17 401 Dietrich Martin North York Moors AC 8:02:44
18 369 Holburt Geoff Unattached 8:05:15
19 474 Hoult Kevin Stadium Runners 8:05:15
20 499 Taylor Roger Stone Master Marathoners 8:10:51
21 498 Fletcher Andrew Unattached 8:16:43
22 450 Mccoy Colm Unattached 8:16:47
23 378 Henry Graham Portobello 8:19:41
24 477 Lund Řyvind Raumar Orientering 8:25:21
25 497 Mousley Victoria Accrington Road Runners 8:25:30
26 398 Cox Simon Unattached 8:25:34
27 457 Carlsen Andreas Unattached 8:27:10
28 448 Litherland Ross Macclesfield Harriers 8:27:10
29 462 Ruston Richard Unattached 8:27:43
30 500 Nash Karen Preston Harriers 8:30:51
31 353 Lawson Cat Unattached 8:31:32
32 347 Hill Rachel Unattached 8:31:32
33 472 Huddleston Martin Stadium Runners 8:31:32
34 421 Rice Shane Unattached 8:32:07
35 357 Hirst Fraser Unattached 8:37:39
36 385 Harris William Shrpshire Shufflers 8:37:45
37 487 Pryce David Unattached 8:38:47
38 479 Crowley Gregory Unattached 8:40:01
39 389 Rooney Patrick Kimberworth Striders 8:46:25
40 439 Graham Darren Todmorden Harriers 8:49:28
41 423 Howcroft Richard Rotherham Harriers 8:51:56
42 481 Thorpe Richard Unattached 8:51:56
43 485 Knight Lee Unattached 8:51:56
44 454 Scott Garry Unattached 8:54:34
45 372 Shields Hannah City Of Derry Spartans 8:55:26
46 371 Sadlier Ivan Unattached 8:55:26
47 444 White Paul Killamarsh Kestrels 8:57:27
48 358 Brown Julian Macclesfield Harriers 8:57:27
49 361 Lawson Alastair Steel City Striders 8:57:38
50 447 Cole Andy Unattached 8:59:08
51 400 Lawcock Robert Unattached 9:06:59
52 402 Mattison Michael John Kippax Harriers 9:06:59
53 486 Coulthurst Andrew Pink & Blacks 9:13:30
54 367 Whiteley Josh Stainland Lions 9:13:43
55 368 Cremins David North East Marathon Club 9:13:43
56 465 Ham Nick Stockport Harriers 9:14:20
57 344 Coldicott Ian Skipton AC 9:15:19
58 480 Groves Gary Kimberworth Striders 9:15:29
59 417 Steele Jonathan Tadcaster Harriers 9:20:00
60 413 Sutton Beverley Valley Hill Runners 9:20:16
61 410 Gall Ian Valley Hill Runners 9:25:19
62 412 Linehan Kevin Highgate Harriers 9:25:19
63 352 Gillian David Abbey Runners 9:25:19
64 459 Gregory Simon Philip Killamarsh Kestrels 9:25:19
65 135 Baker Emma Hunters Bog Trotters 9:26:10
66 433 Baker Carl Peel Road Runners 9:26:24
67 434 Robinson Clive Peel Road Runners 9:26:24
68 343 Owen John Unattached 9:32:43
69 399 Stimson Andrea Climbers Club 9:35:35
70 382 Fauset Paul Dark Peak Fell Runners 9:35:35
71 345 Smedley Steve Unattached 9:37:19
72 473 Lovegrove Robert Unattached 9:38:00
73 496 Hardy David Unattached 9:40:03
74 346 Ansell Rick Tring Running Club 9:40:44
75 348 Mccartney Sean Unattached 9:42:43
76 374 Egan David Totley A.C. 9:45:50
77 422 Nicholls David Chapel Allerton Runners 9:48:38
78 377 Walshe Kieran Lymm Runners 9:50:46
79 435 Clow Andy LDWA 9:51:05
80 381 Elliott Paul Dark Peak Fell Runners 9:52:07
81 206 Stead Paul Northbrook AC 9:52:18
82 453 Cotterill Stephen Unattached 9:55:27
83 211 Nottingham Jeremy Unattached 9:55:48
84 360 Booth Sarah Unattached 9:56:35
85 355 Norman Andy Unattached 9:56:35
86 393 Dorman Nigel Handsworth Roadhogs 9:57:56
87 476 Whistler Chris Unattached 9:58:15
88 441 Wyles Jenny Chorley Harriers 9:58:51
89 458 Turner Kenny Dark Peak Fell Runners 10:00:36
90 493 Westrum Dawn Unattached 10:01:46
91 390 Gair Carl Unattached 10:01:46
92 478 Hall Anthony Trawden AC 10:03:30
93 442 Wyles Ken Chorley Harriers 10:09:20
94 118 Payne Martin Dark Peak Fell Runners 10:13:56
95 445 Haigh Philip Maltby Running Club 10:14:09
96 449 Kirk John Rotherham Harriers 10:14:09
97 349 Harrison Barry Unattached 10:16:35
98 404 Turner  Nick Unattached 10:18:29
99 436 Davies Alan Unattached 10:19:03
100 379 Coleman Rory 100 Marathon Club 10:19:18
101 107 Layton Brian Tring Running Club 10:19:38
102 356 Othen Nina Unattached 10:19:47
103 395 Swift Christopher Unattached 10:20:00
104 362 Coates Nigel John Unattached 10:21:26
105 430 Morris Adele Rotherham Harriers 10:22:10
106 376 Bulley Jason Sandbach Striders 10:24:23
107 391 Boxshall Jonathan Unattached 10:24:23
108 466 Saxton Carl Unattached 10:27:02
109 468 Bunting Richard Unattached 10:27:02
110 418 Apps Clare Quakers 10:28:56
111 366 Cooper Mick Unattached 10:28:56
112 482 Dobson-Hornett Mike Tickhill R & AC 10:28:56
113 388 Kennedy Gary Handsworth Roadhogs 10:32:32
114 461 Garlick Steve VocaLink Running Club 10:35:07
115 463 Scroop Dick Mercia Fell Runners 10:37:12
116 185 Howard-Cutts Marla Southwell AC 10:37:37
117 186 Matthews Jane Southwell R.C 10:37:37
118 375 Bennett Simon Unattached 10:37:39
119 440 Uzzell Kevin Stone Master Marathoners 10:37:47
120 475 Bradley David Blyth Running Club 10:38:40
121 428 Robinson Eleanor Ripley Running Club 10:39:48
122 364 Jarvis Bernard Holme Pierrepont Running Club 10:39:48
123 129 Meadows Sharon Ilkley Harriers 10:40:15
124 126 Miles Andrew Unattached 10:40:15
125 134 Baker Malcolm LDWA 10:40:44
126 128 Marshall Kevin Ilford AC 10:42:56
127 488 Peach Chris Unattached 10:43:37
128 380 Flintoft Anthony Unattached 10:44:56
129 464 Reed Nick Unattached 10:44:56
130 387 Gardiner Paul Unattached 10:49:36
131 119 Coates Nigel LDWA Cleveland 10:52:39
132 176 Crossland Sue Scunthorpe 10:52:48
133 174 Taylor Nick Scunthorpe 10:52:48
134 403 Green Anne Unattached 10:55:05
135 386 Turnbull Owen Sedgefield Harriers 10:55:15
136 492 Kirkby Jimmy Unattached 10:55:15
137 491 Kirkby Simon Bolton 10:55:15
138 420 Collard Ben Unattached 10:58:55
139 209 Lawrence Rebecca Unattached 10:59:52
140 210 Hammond Anthony Unattached 10:59:52
141 157 Bradley Andrew Unattached 11:01:19
142 408 Weinreich Paul Unattached 11:01:25
143 407 Bruce Andy Tri London 11:01:25
144 392 Thompson Paul Unattached 11:01:25
145 455 Crowther Bill Unattached 11:02:34
146 451 Robinson Stephen Unattached 11:02:43
147 411 Broughton Simon LDWA 11:02:43
148 406 Bissell Mark Eden Runners 11:02:43
149 438 Musson Philip Unattached 11:03:29
150 426 Shaw Neil Rotherham Harriers 11:07:05
151 106 Sorensen Paul TRA 11:07:55
152 342 Platt Steve TRA 11:09:56
153 142 Fulton Jim Dark Peak Fell Runners 11:15:09
154 146 Benner Brian Unattached 11:15:09
155 155 Hakes Richard Dark Peak Fell Runners 11:15:09
156 136 Hume Shirley Road Runners Club 11:19:18
157 137 Hume Chris Road Runners Club 11:19:18
158 494 Jones Mike Unattached 11:29:34
159 132 Hallam Jon Unattached 11:30:22
160 373 Zakrzewska Kinga Unattached 11:30:44
161 427 Howells Phillip Tewkesbury AC 11:30:44
162 370 Eveleigh Justin Unattached 11:30:44
163 365 Woulds Stephen Unattached 11:31:18
164 416 Haywood Keith Fell Runners Association 11:32:44
165 437 Lloyd Tim Unattached 11:36:24
166 429 Bolton Alan Rotherham Harriers 11:39:10
167 145 Wells Don Holme Pierrepont Running Club 11:40:48
168 139 Andrews Mandy Holme Pierrepont Running Club 11:40:50
169 383 Asher John Unattached 11:42:17
170 384 Hawley Helen Unattached 11:42:17
171 467 Mccabe Michael Newburgh Nomads 11:42:17
172 340 Booth Kerry Rotherham Harriers 11:42:17
173 203 Cottam Mark Holme Pierrepont Running Club 11:44:11
174 116 Overfield Mo Unattached 11:48:40
175 490 Key Emma Stone Master Marathoners 11:54:23
176 489 Ottewell Dave Unattached 11:54:23
177 104 Tarry Bev Sidmouthrunningclub 12:04:00
178 201 Butler Kirstan Wakefield Triathlon Club 12:04:00
179 175 Gergory Brian Unattached 12:13:20
180 121 Thompson Mark Saltwell Harriers 12:13:20
181 152 Hull Ian LDWA 12:13:57
182 207 Bowles Ruth LDWA 12:20:53
183 208 Warren Katy Reading Joggers 12:20:53
184 110 Rafferty Maria Ann Unattached 12:21:36
185 159 Turner John   12:21:36
186 456 Newbitt Mike Fairwands Valley Spartans 12:24:41
187 124 West Andrew Unattached 12:27:10
188 180 Oxley David Unattached 12:27:30
189 101 Parker Stuart Unattached 12:28:47
190 102 Kirby Russell Unattached 12:28:47
191 469 Vernon John Dark Peak Fell Runners 12:31:08
192 354 Cunnane John Islwyn Running Club 12:38:48
193 350 Mcdonnell Bill Capenhurst RC 12:38:48
194 394 Weston Andy Unattached 12:49:40
195 397 Laird Nuala LDWA 12:49:40
196 396 Avery Joe TRA 12:49:40
197 181 Woodburn-Moran Helen Kimberworth Striders 13:02:31
198 182 Matthews Ray Maltby Running Club 13:05:47
199 147 Hill Edwina Unattached 13:14:07
200 130 Parnaby Amanda Ilkley Harriers 13:14:07
201 125 Hodgkinson Roy Unattached 13:15:02
202 103 Chesmore Rebecca LDWA 13:15:13
203 171 Shepherd David Totley A.C. 13:22:24
204 172 Longley Don Totley A.C. 13:22:24
205 158 Dutson John Saddleworth 13:22:47
206 144 Forsyth John Unattached 13:24:41
207 169 Moggach Katherine Unattached 13:27:35
208 170 Palmer Mark Unattached 13:27:35
209 140 O'Callaghan Philippa Unattached 13:38:48
210 143 Williams Cyril LDWA 13:38:48
211 148 Green Jill Unattached 13:54:17
212 149 Catchpole Jim Unattached 13:54:17
213 117 Haigh Iain Unattached 13:54:28
214 120 Manley Sue Unattached 13:54:28
215 188 Abbott Michael LDWA - The Irregulars 13:54:28
216 189 Campbell Brian LDWA - The Irregulars 13:54:28
217 177 Sanders Christopher Unattached 13:56:55
218 216 Petherbridge Roger LDWA 14:00:00
219 217 Bray Barry LDWA 14:00:00
220 221 Garland Gerry Unattached 14:01:30
221 151 Rice Michael J Unattached 14:01:30
222 173 Broz Luis Unattached 14:01:30
223 179 Griffiths Terry Unattached 14:36:36
224 141 Tipper Paul Unattached 14:36:36
225 131 Turner Roy LDWA 14:36:36
226 138 Hastings Brian Unattached 14:36:36
227 122 Mchugh James Merseyside LDWA 14:36:36
228 123 Scott Ian Unattached 14:36:36
229 162 Motloch David LDWA VERMUYDEN 14:42:50
230 108 Astbury John Unattached 14:42:50
231 127 Scott Sandra Helm Hill Runners 14:44:37
232 215 Clarke John Springfield Striders 14:56:40
233 109 Howe Gillian Unattached 15:05:35
234 105 Gilbertson Andrew Unattached 15:05:35
235 220 Dee Kathryn Unattached 15:11:45
236 219 Dee Elaine Unattached 15:11:45
237 218 Guest Jane LDWA 15:11:45
238 419 Marston Henry Rotherham Harriers 15:11:53
239 212 Meadows Sam Unattached 15:16:00
240 196 Hughes George Unattached 15:18:00
241 164 Williams Paul Unattached 15:18:15
242 198 Haynes Mark LDWA 15:18:15
243 195 Hughes John Unattached 15:19:20
244 161 Bedford Barrie Barnsley 15:19:45
245 200 Littledyke Margaret Unattached 15:19:45
246 205 Bains Jes Unattached 15:19:45
247 202 Ellis Sharon Unattached 15:19:45
248 213 Wilson Marcus Unattached 15:19:45
249 160 Hetherington Ian Unattached 15:23:20
250 166 Whatley Tammy Unattached 15:23:20
251 163 Hague Ben Unattached 15:23:35
252 187 Hague Alicia Unattached 15:23:35
253 197 Kemp Mark Valley Hill Runners 15:24:30
254 194 Westby Liz Valley Hill Runners 15:24:30
255 191 Skinn Helena Valley Hill Runners 15:24:30
256 193 Mallon Judith Valley Hill Runners 15:24:30
257 167 Findley Leslie Unattached 15:38:25
258 168 Walford Chris Unattached 15:38:25
259 154 Rogers Raymond James Peel Road Runners 16:11:53
260 153 Massey Beryl-Anne Unattached 16:11:53
261 192 Bonham Jenny Unattached 16:11:53
262 190 Hopkinson Chris Unattached 16:11:53
263 178 Evans David Michael Unattached 16:11:53
264 156 Candy Martyn Peel Road Runners 16:11:53

 

TEAM RESULTS
Posn Team No. Name   Ind Team
          Time Time
    446 Symington Ian 06:47:14  
1 Macclesfield Harriers 448 Litherland Ross 08:27:10  
    358 Brown Julian 08:57:27 24:11:51
    483 Doyle Kevin 06:53:05  
2 Kimberworth Striders 389 Rooney Patrick 08:46:25  
    480 Groves Gary 09:15:29 24:54:59
    423 Howcroft Richard 08:51:56  
3 Rotherham Harriers A 449 Kirk John 10:14:09  
    430 Morris Adele 10:22:10 29:28:15
    382 Fauset Paul 09:35:35  
4 Dark Peak Fell Runners A 381 Elliott Paul 09:52:07  
    458 Turner Kenny 10:00:36 29:28:18
    499 Taylor Roger 08:10:51  
5 Stone Master Marathoners 440 Uzzell Kevin 10:37:47  
    490 Key Emma 11:54:23 30:43:01
    118 Payne Martin 10:13:56  
6 Dark Peak Fell Runners B 142 Fulton Jim 11:15:09  
    155 Hakes Richard 11:15:09 32:44:14
    364 Jarvis Bernard 10:39:48  
7 Holme Pierrepont Running Club 145 Wells Don 11:40:48  
    139 Andrews Mandy 11:40:50 34:01:26
    413 Sutton Beverley 09:20:16  
8 Valley Hill Runners A 410 Gall Ian 09:25:19  
    197 Kemp Mark 15:24:30 34:10:05
    426 Shaw Neil 11:07:05  
9 Rotherham Harriers B 429 Bolton Alan 11:39:10  
    340 Booth Kerry 11:42:17 34:28:32
    433 Baker Carl 09:26:24  
10 Peel Road Runners 434 Robinson Clive 09:26:24  
    154 Rogers Raymond James 16:11:53 35:04:41
    374 Egan David 09:45:50  
11 Totley A.C. 171 Shepherd David 13:22:24  
    172 Longley Don 13:22:24 36:30:38
    194 Westby Liz 15:24:30  
12 Valley Hill Runners B 191 Skinn Helena 15:24:30  
    193 Mallon Judith 15:24:30 46:13:30

 

RELAY RESULTS
Posn No Name Cat Time
1 33 Kimberworth Striders (a) Open 05:23:31
2 28 Clown RR Open 05:53:57
3 44 Sheffield Running Club Open 06:10:30
4 32 Kimberworth Striders Female 06:21:33
5 34 Kimberworth Striders (b) Open 06:26:48
6 43 Wildhogs Mixed 06:32:37
7 30 RHAC ex-Snails Open 06:42:15
8 38 Rother Valley Swallows (a) Mixed 06:44:52
9 31 Team Kestrel Open 06:47:09
10 36 Maltby Marauders Mixed 06:48:49
11 41 Team Manvers Run  Open 06:53:55
12 37 Kimberworth Striders  Mixed 07:04:38
13 26 Women in Black (RHAC) Female 07:10:23
14 40 Team Manvers Run  Mixed 07:24:49
15 39 Rother Valley Swallows (b) Mixed 07:27:45
16 42 Wildhogs Open 08:02:27
17 27 Arifs Ageless Open 08:02:45
18 35 Malteezers Mixed 08:03:13
19 29 Something Old Something New Mixed 08:15:10
20 45 Team Rowbotham Mixed 08:56:40